37 skratiek, ktoré vám uľahčia prácu s Windows

Chcete vedieť ako si môžete výrazne uľahčiť prácu s Windows pomocou klávesnice? Stiahnite si ebook ZDARMA "37 návykových skratiek" a presvedčte sa v praxi ako dokážu klávesové skratky zefektívniť prácu.

Inovácia na Windows 10 bezpečne a jednoducho

titul.jpg

Ak používate na svojom počítači operačný systém Windows vo verzii 7 alebo 8 určite vás už neraz otravovala informácia o bezplatnom upgrade na Windows 10.

Drobná aplikácia, ktorá sa do vášho počítača nainštalovala v rámci aktualizácií systému Windows vás informuje o tom, že vaša inovácia zdarma je pripravená a že bezplatne je časovo obmedzená.

inovacia.png

V celku otravné okno. Verím, že mnohým z vás riadne lezie na nervy. Existujú minimálne dva spôsoby ako sa ho zbaviť bez inovácie na Windows 10. O tom sa ale budeme baviť v niektorom z ďalších článkov.

Vlastne aj tento článok je nepriamo o tom ako sa tejto otravnej hlášky zbaviť. Ale iba v tom prípade, že ste sa rozhodli svoj počítač inovovať na Windows 10.

Dôvodov prečo prejsť na Windows 10 je množstvo. Názory sú rôzne, niekto si Windows 10 nevie vynachváliť, niekto v ňom moc rozdiel nevidí a niekto ďalší naopak nedá dopustiť na minulú verziu Windows, hlavne teda Windows 7.

Tak isto sa nájde aj veľa dôvodov prečo na Windows 10 neprechádzať.

Môj subjektívny názor na desiatky je pozitívny. Nemám s ním najmenší problém. Používam ho od prvej verejnej testovacej verzie a za tú dobu som sa nestretol s ničím, čo by mňa osobne od používania tohto systému odradilo.

Mnoho negatívnych ohlasov na Windows 10 je hlavne o zabezpečení súkromia. O funkciách, ktoré sú predvolene po inštalácií zapnuté a rôznym spôsobom sledujú činnosti, ktoré na počítači robíme. Mnohé z týchto informácií sa na pozadí systému odosielajú na servery Microsoftu. V každom prípade drvivá väčšina týchto funkcií sa dá vypnúť.

Z pohľadu stability a optimalizácie tohto systému však musím povedať, že je to jeden z najvydarenejších operačných systémov.

Počet užívateľov, ktorí svoj počítač inovovali na Windows 10 stúpa veľmi rýchlo hlavne kvôli už spomínanej drobnej aplikácií, ktorá neustále nabáda na prechod na desiatku. A keďže prechod je bezplatný a časovo obmedzený, mnoho ľudí práve kvôli tomu svoj počítač inovuje.

Ak patríte medzi používateľov Windows a rozhodli ste sa prejsť na verziu 10, mám pre vás jednoduchý návod ako na to.

inovacia1.png

Jednou z možností je kliknúť na už spomínané otravné okno a v ďalšom kroku na jednu z možností „Inovovať teraz“ alebo „Začať sťahovanie, inovovať neskôr“

Niekoľkokrát sa mi stalo, že takto spustená inovácia zhavarovala a následné obnovovanie systému mi zabralo celkom slušnú kopu času. Nevravím, že tento spôsob inovácie je zlý, ale podľa mojich skúseností nie je na 100% spoľahlivý. Je celkom možné, že to bola vždy len náhoda a dôvod nedokončenia inovácie bol niekde úplne inde. Nepátral som po ňom.

Určite som ale nemal nikdy problém s inováciou na Windows 10 prostredníctvom malej aplikácie “Media Creation Tool“. Dá sa stiahnuť zo stránok Microsoftu, konkrétne na tejto adrese https://www.microsoft.com/sk-sk/software-download/windows10 .

Pred tým než sa pustíte do inovácie určite si zálohujte svoje dáta na externý disk. Z pohľadu inovácie by to nemalo byť potrebné, všetky vaše súbory by mali zostať tam kde sú. Ja ale hovorím, že výpočtová technika si niekedy žije vlastným životom a môže sa stať všeličo. Tak či tak svoje dáta by ste si mali zálohovať pravidelne.

Takže ak máte zálohu hotovú, môžete sa pustiť do inovácie. Prejdite na stránky Microsoftu a stiahnite si aplikáciu „Media Creation Tool“.

W10_2.png

Na stránkach kliknite na tlačidlo „Stiahnuť nástroj“. Začne sa sťahovanie súboru „MediaCreatonTool.exe“Po skončení sťahovania súbor spustite. Inštalátor systému Windows 10 vás privíta s licenčnými podmienkami.

W10_4.png

Po tom čo sa s nimi oboznámite, kliknite na tlačidlo „Prijať“. V ďalšom kroku vyberte možnosť „Inovovať tento počítač“ a kliknite na tlačidlo „Ďalej“. Počkajte na dokončenie nasledujúcich krokov: „Sťahuje sa Windows 10“, „Overujú sa stiahnuté súbory“, „Vytvára sa médium pre Windows 10“, „Získavajú sa aktualizácie“.

W10_5.png
W10_6.png
W10_7.png
W10_8.png
W10_9.png

Po skončení týchto krokov znovu potvrďte licenčné podmienky kliknutím na tlačidlo „Prijať“

Inštalátor môže ešte pokračovať v získavaní aktualizácií a kontrole, či je na disku dostatočné miesto. Tento krok môže trvať aj niekoľko desiatok minút. Po skončení vás inštalátor informuje, že je všetko pripravené na inštaláciu.

w10_12.png
W10_13.png

Ak chcete zmeniť čo sa vo vašom počítači má, alebo nemá zachovať, kliknite na možnosť „Zmeniť, čo sa má ponechať“. V ďalšom kroku môžete zmeniť, či sa majú zachovať osobné súbory (čiže vaše dokumenty, súbory na pracovnej ploche, obrázky, stiahnuté súbory atď.) a aj nainštalované aplikácie, alebo len osobné súbory, alebo môžete zvoliť možnosť „Nič“. Táto možnosť odstráni všetky vaše súbory a nainštalované aplikácie. Vyberte jednu z možností a kliknite na tlačidlo „Ďalej“

Kliknite na tlačidlo inštalovať, tým spustíte inštaláciu. Počítač sa počas inštalácie niekoľko krát reštartuje a prevedie vás prvotnými nastaveniami. Tieto nastavenia viete zmeniť aj kedykoľvek neskôr.

w10_14.png
W10_15.jpg
W10_16.jpg
W10_17.jpg

V prípade, že po skončení inštalácie nebudete mať na pracovnej ploche svoje súbory tak ako ste ich zanechali pred inštaláciou, reštartujte počítač. Po reštarte by malo všetko byť na svojom mieste.

So Stanom spolupracujeme zhruba sedem rokov. Sprevádza našu firmu ako dodávateľ IT know-how pre oblasť správy našej internej siete, zálohovania dát, starostlivosti o pracovné stanice, antivírusovej ochrany, kúpy a opráv nášho počítačového hardware a telefónov a príslušenstva.

Stano zvládol nielen zdvojnásobenie veľkosti našej firmy na dnešných 20 ľudí, ale aj komplexné projekty sťahovania firmy, prechod na cloudové riešenie, alebo upgrade firemného kalendára. Stanova odozva na naše podnety a požiadavky je vždy rýchla a doteraz sme nijak výrazne nepocítili to, že pracuje sám.  Ak by sa mala do budúcna jeho firma rozširovať, rád by som aj naďalej spolupracoval osobne so Stanom. Asi najdôležitejšie aspekty, ktoré v súvislosti s ním vnímam, sú dôvera, profesionalita a príjemné vystupovanie.

Róbert Baldovič, Menkyna & Partners Management Consulting s.r.o.

37 skratiek, ktoré vám uľahčia prácu s Windows

Chcete vedieť ako si môžete výrazne uľahčiť prácu s Windows pomocou klávesnice? Stiahnite si ebook ZDARMA "37 návykových skratiek" a presvedčte sa v praxi ako dokážu klávesové skratky zefektívniť prácu.

37 skratiek, ktoré vám uľahčia prácu s Windows

Chcete vedieť ako si môžete výrazne uľahčiť prácu s Windows pomocou klávesnice? Stiahnite si ebook ZDARMA "37 návykových skratiek" a presvedčte sa v praxi ako dokážu klávesové skratky zefektívniť prácu.

Tieto stránky používajú cookies.
Prehliadaním týchto stránok s používaním cookies súhlasíte.