37 skratiek, ktoré vám uľahčia prácu s Windows

Chcete vedieť ako si môžete výrazne uľahčiť prácu s Windows pomocou klávesnice? Stiahnite si ebook ZDARMA "37 návykových skratiek" a presvedčte sa v praxi ako dokážu klávesové skratky zefektívniť prácu.

6 otázok, ktoré by ste si mali zodpovedať pred kúpou tlačiarne

cmyk.png

V predchádzajúcom článku sme si povedali niečo o základných kritériách podľa ktorých možno vyberať nový počítač, alebo notebook. Ak sa chystáte kupovať nový počítač alebo notebook, určite sa na článok pozrite. Nájdete ho tu.

Dnes sa pozrieme bližšie na čo by ste sa mali zamerať pri výbere novej tlačiarne. Tu je dobré posudzovať viac kritérií ako je len výkon tlačiarne, čiže napríklad to ako rýchlo dokáže tlačiť.

Kritéria pre výber tlačiarne som zhrnul do šiestich otázok na ktoré keď si odpoviete tak sa dopracujete k tej správnej tlačiarni pre vás.

Určite nie pre každého budú všetky tieto oblasti dôležité, pre niekoho môže byť podstatné ako rýchlo tlačiareň vytlačí prvú stranu, niekomu možno nezáleží na cene nových náplní. Ak niektorá z otázok nie je dôležitá pre váš výber, proste ju ignorujte.

Takže poďme sa pozrieť konkrétne na čo sa zamerať pri výbere tlačiarne. Ku každej oblasti napíšem aj podrobnejšie vysvetlenie.

Koľko strán mesačne vytlačíte? Nepredpokladám, že by niekto z vás potreboval vysoko výkonnú tlačiareň s odporúčaným mesačným vyťažením viac ako 2000 strán. Ak ale predsa, treba sa na tento parameter zamerať, v tom prípade už budete potrebovať výkonnú kancelársku tlačiareň.

Pokiaľ sa ale zmestíte do 1000 strán mesačne, v podstate je pre vás vhodná akákoľvek tlačiareň určená pre domáce použitie prípadne pre malé kancelárie.

Táto otázka vám aj zodpovie či by ste mali voliť skôr laserovú tlačiareň, alebo atramentovú. Na niekoľko strán týždenne vám určite bude stačiť atramentová tlačiareň. Pri desiatkach až stovkách strán za týždeň by ste sa mali už skôr obzerať po laserovej tlači.

tlacvsmultifunkcia.jpg

Chcete iba tlačiť, alebo aj kopírovať a skenovať? Čiže potrebujete iba tlačiareň? Alebo potrebujete multifunkčné zariadenie? Multifunkčné zariadenia združujú niekoľko funkcií v jednom. Väčšinou sa jedná o tlačiareň, skener, kopírku a fax. Fax má svoje najlepšie roky už dávno za sebou, ale kopírka a skener sa niekedy môžu hodiť.

Potrebujete tlačiť farebne? S touto otázkou priamo súvisí aj ďalšia. Čo prevažne budete na tlačiarni tlačiť?  Pokiaľ budete tlačiť prevažne text, zrejme vám postačí čiernobiela tlačiareň, v každom prípade aj text si sem tam pýta farebnú tlač. V prípade, že budete tlačiť aj obrázky, alebo fotky, tak bez farby sa zrejme nezaobídete.

Táto otázka vám tiež odpovie či sa rozhodovať medzi už spomínanou atramentovou alebo laserovou tlačiarňou. Tlačiarne určené na tlač fotografií sú prevažne atramentové, kvôli vysokej kvalite tlače.

farby.jpg

Záleží vám na rýchlosti tlače? Rýchlosť tlače asi pre väčšinu z vás nebude príliš podstatná. Laserové tlačiarne určené pre domácnosti a menšie kancelárie zvládnu vytlačiť okolo 15 strán za minútu čiernobielo aj farebne. Niektoré laserové tlačiarne ale farebne zvládnu podstatne menej strán za minútu, často krát až o polovicu.

Atramentové sú na tom trochu horšie pri farebnej tlači je to väčšinou do 10 strán za minútu. Pri čiernobielej tlači, ale aj atramentová tlačiareň dokáže vytlačiť 15 – 18 strán za minútu.

Koľko zaplatíte za nové náplne? Veľmi podstatná otázka pri výbere tlačiarne. Cena nových náplní hlavne pre laserové tlačiarne sa môže pohybovať až okolo 100 Eur. Určite je dobré si túto cenu preveriť pred samotným nákupom tlačiarne, aby ste nezostali pri prvej výmene toneru nepríjemne prekvapení. Ceny nových náplní pre atramentové tlačiarne sú výrazne nižšie, tiež sa však v závislosti na modeli tlačiarne môžu vyšplhať aj na niekoľko desiatok eur.

Dajú sa kúpiť aj takzvané „neoriginálne“ náplne alebo tonery, prípadne repasované, čiže znovu naplnené tonery. Túto možnosť ale veľmi neodporúčam. Nakoľko takéto náplne nie sú úplne bezproblémové. Môžu sa vyskytnúť rôzne problémy pri tlači.

So Stanom spolupracujeme zhruba sedem rokov. Sprevádza našu firmu ako dodávateľ IT know-how pre oblasť správy našej internej siete, zálohovania dát, starostlivosti o pracovné stanice, antivírusovej ochrany, kúpy a opráv nášho počítačového hardware a telefónov a príslušenstva.

Stano zvládol nielen zdvojnásobenie veľkosti našej firmy na dnešných 20 ľudí, ale aj komplexné projekty sťahovania firmy, prechod na cloudové riešenie, alebo upgrade firemného kalendára. Stanova odozva na naše podnety a požiadavky je vždy rýchla a doteraz sme nijak výrazne nepocítili to, že pracuje sám.  Ak by sa mala do budúcna jeho firma rozširovať, rád by som aj naďalej spolupracoval osobne so Stanom. Asi najdôležitejšie aspekty, ktoré v súvislosti s ním vnímam, sú dôvera, profesionalita a príjemné vystupovanie.

Róbert Baldovič, Menkyna & Partners Management Consulting s.r.o.

37 skratiek, ktoré vám uľahčia prácu s Windows

Chcete vedieť ako si môžete výrazne uľahčiť prácu s Windows pomocou klávesnice? Stiahnite si ebook ZDARMA "37 návykových skratiek" a presvedčte sa v praxi ako dokážu klávesové skratky zefektívniť prácu.

37 skratiek, ktoré vám uľahčia prácu s Windows

Chcete vedieť ako si môžete výrazne uľahčiť prácu s Windows pomocou klávesnice? Stiahnite si ebook ZDARMA "37 návykových skratiek" a presvedčte sa v praxi ako dokážu klávesové skratky zefektívniť prácu.

Tieto stránky používajú cookies.
Prehliadaním týchto stránok s používaním cookies súhlasíte.