37 skratiek, ktoré vám uľahčia prácu s Windows

Chcete vedieť ako si môžete výrazne uľahčiť prácu s Windows pomocou klávesnice? Stiahnite si ebook ZDARMA "37 návykových skratiek" a presvedčte sa v praxi ako dokážu klávesové skratky zefektívniť prácu.

3 základné kritéria podľa ktorých vybrať notebook

notebook-1071775_1280.jpg

Titulok článku by mohol zvádzať k tomu, že bude reč vyslovene o notebookoch. Chcem však načrtnúť niekoľko kritérií podľa ktorých sa osobne rozhodujem pri výbere nového počítača. Či už notebooku na občasnú kancelársku prácu, alebo poriadnej multimediálnej „mašiny“.

Ale hovorme o notebooku. Prešlo mi ich cez ruky nespočetné množstvo. Niektoré som používal dlhšie, pár z nich veľmi dlho a veľa notebookov som skúsil a po niekoľkých týždňoch až mesiacoch keď som zistil, že to nie je ono išli do zabudnutia.

Ako teda vybrať ten správny notebook?

V prvom rade je treba si uvedomiť, čo od notebooku chcem. Na čo ho potrebujem? Aký typ práce alebo zábavy s ním budem vykonávať?

Mal som obdobie keď som bol presvedčený, že jediný a ten najsprávnejší notebook pre mňa je ten najmenší, najtenší a najľahší. No, lenže načo je takýto typ notebooku vhodný?

Ak strávite prevažnú časť dňa sedením za pracovným stolom a produkovaním obsahu, rozhodne ten najmenší a najľahší notebook nebude to pravé.

Ak sa ale prevažnú časť dňa presúvate zo stretnutia na stretnutie a sem tam notebook otvoríte, aby ste skontrolovali maily, prípadne ukázali zákazníkovi pár fotiek napríklad produktov, mali by ste uvažovať o takomto type notebooku.

Prvé kritérium je teda veľkosť notebooku.

Od veľkosti notebooku sa odvíja jeho váha. Čím častejšie budete mať notebook v taške na pleci tým viac budete nenávidieť každý jeho gram.

V období kedy som za jediný správny notebook považoval ten najmenší som ich vyskúšal niekoľko. No až pri treťom alebo štvrtom som pochopil, že pokiaľ nebude spĺňať ďalšie dôležité kritérium, nikdy to nebude ono. Tým kritériom je výkon.

Používam notebook na rôzne činnosti od bežnej kancelárskej práce, cez jednoduchší strih videa, úpravu fotiek, prácu s grafikou. Na takéto činnosti je už treba trochu viac ako štandard. Malé a ľahké notebooky sú však vo veľkej miere plné kompromisov čo sa týka výkonu.

Druhým kritériom podľa ktorého sa rozhodujem je výkon.

Lenže ako sa vo výkone notebooku orientovať? V zásade výkon notebooku a koniec koncov každého počítača určujú štyri veci. Procesor, grafická karta, veľkosť operačnej pamäte a pevný disk.

tech-1137487_1920-300x200.jpg

O procesore by sa iste dal spísať samostatný článok v zásade ale platí pár jednoduchých pravidiel podľa ktorých sa laik môže v procesoroch orientovať. Najrozšírenejšími procesormi sú dnes Intel Core i3, i5 alebo i7.

Procesory Core i3 sú najnižšej modelovej rady a teda majú najmenší výkon, i5 potom sú akýsi stred a core i7 sú najvýkonnejšie. Každá z týchto modelových rád sa potom ďalej rozdeľuje, ale pre naše potreby bude stačiť uvedené.

Pri grafickej karte je treba v zásade vedieť dve veci. Ak očakávate od notebooku aj zábavu v podobe hier treba sa jednoznačne obzerať po kúsku so samostatnou grafickou kartou (ATI, NVIDIA).

Zdieľaná grafická karta, v drvivej väčšine označená ako Intel HD Graphic, v notebooku je akýsi základ na ktorom si príliš zábavy s hrami neužijete. Iste na nenáročné hry bohato postačuje, ale zložitejšie a graficky náročnejšie tituly, na tie rovno zabudnite. Pokiaľ ale nie ste fanúšik hier a hľadáte notebook na prácu, tvorenie obsahu, internet, kancelárske aplikácie, tento typ grafickej karty úplne postačuje.

Ďalším parametrom, ktorý by sme si mali všímať je veľkosť operačnej pamäte RAM. Tu v podstate platí čím viac tým lepšie. V zásade ale pri bežnej práci postačujú 4GB, čo je dnes absolútny základ. Pri vyšších modelových radách notebookov sa už objavuje 6 alebo 8 GB.

Posledným parametrom, určite však nie z pohľadu dôležitosti, je pevný disk. Tu máme na výber z dvoch základných variant. Pri označení pevného disku je uvedené buď HDD alebo SSD.

hard-159264_1280-300x237.png

Prvý je štandardný pevný disk na princípe rotujúcich magnetických platní. Kapacity pri týchto diskoch dnes bežne aj v notebooku dosahujú od 500 GB až po 1,5 prípadne 2 TB.

Oproti tomu SSD disk je založený na úplne inom princípe čo sa týka ukladania dát. Zjednodušene povedané je to pamäť. Kapacity sú o niečo nižšie ako pri HDD, štandardne 128, 256 alebo 512 GB. Čo je ale veľmi dôležité vedieť je rýchlosť akou dokáže SSD disk čítať a zapisovať dáta.

Tieto rýchlosti sú niekoľko násobne vyššie ako pri klasických HDD.

Ak teda chcete viditeľne rýchlejšie reakcie pri bežnej práci, tak SSD disk by mala byť pre vás priorita.

Zakaždým keď sa na mňa niekto obráti s prosbou o pomoc s pomalým chodom notebooku, prvá vec ktorú odporúčam je výmena disku za SSD. Takáto výmena dokáže aj z notebooku, ktorý má už svoje najlepšie dni za sebou, urobiť rýchly stroj. Otázka samozrejme ostáva nakoľko sa ešte do starého notebooku oplatí investovať.

Na to si ale musí odpovedať každý sám. Pre niekoho nie je problém kupovať nový notebook aj každé dva roky, niekto radšej investuje do štvorročného notebooku 100 Eur za SSD disk a ten mu môže ďalšie dva, tri roky pohodlne slúžiť.

Tým sa dostávame k tretiemu kritériu, ktoré je pre mnohých tým najzákladnejším a tým je cena.

Zbytočne budeme zvažovať ako často budeme nosiť notebook, alebo hľadať notebook s 12GB pamäťou a 512 GB SSD diskom keď maximálna cena nemôže prekročiť 550 Eur. V takom prípade neostáva nič iné len znášať občasné dlhšie reakcie prípadne viac kíl na ramene.

Samozrejme dá sa vybrať notebook, ktorý ani netušíte, že máte v taške a zároveň je to poriadne výkonné „delo“. V takomto prípade, ale musíme siahnuť do peňaženky omnoho hlbšie. Povedzme tak trojnásobne.

V každom prípade odporúčam najskôr zvažovať výkon a až potom veľkosť notebooku. Dnes mi už nevadí väčší a ťažší notebook. Postupom času sa mojou prioritou pri výbere notebooku totiž stalo aj pohodlie pri práci.

Pohodlie v zmysle väčšej klávesnice, samostatného numerického bloku na klávesnici, pohodlnejšie sa mi pracuje s väčšou obrazovkou. Daň za pohodlie pri práci je však väčšia váha notebooku.

Vyberám teda jednoznačne podľa výkonu. Aj rýchlosť  fungovania notebooku patrí k pohodliu pri práci. Nie som ochotný akceptovať dlhé odozvy, preto vždy volím stroj s SSD diskom. Minimálne Intel Core i5 procesorom a aspoň 6GB pamäte RAM. Som ochotný odniesť ťažší notebook preto nikdy nevolím menšiu ako 15“ uhlopriečku obrazovky. Menšie notebooky ako 15“ totiž nemajú na klávesnici samostatný numerický blok.

So Stanom spolupracujeme zhruba sedem rokov. Sprevádza našu firmu ako dodávateľ IT know-how pre oblasť správy našej internej siete, zálohovania dát, starostlivosti o pracovné stanice, antivírusovej ochrany, kúpy a opráv nášho počítačového hardware a telefónov a príslušenstva.

Stano zvládol nielen zdvojnásobenie veľkosti našej firmy na dnešných 20 ľudí, ale aj komplexné projekty sťahovania firmy, prechod na cloudové riešenie, alebo upgrade firemného kalendára. Stanova odozva na naše podnety a požiadavky je vždy rýchla a doteraz sme nijak výrazne nepocítili to, že pracuje sám.  Ak by sa mala do budúcna jeho firma rozširovať, rád by som aj naďalej spolupracoval osobne so Stanom. Asi najdôležitejšie aspekty, ktoré v súvislosti s ním vnímam, sú dôvera, profesionalita a príjemné vystupovanie.

Róbert Baldovič, Menkyna & Partners Management Consulting s.r.o.

37 skratiek, ktoré vám uľahčia prácu s Windows

Chcete vedieť ako si môžete výrazne uľahčiť prácu s Windows pomocou klávesnice? Stiahnite si ebook ZDARMA "37 návykových skratiek" a presvedčte sa v praxi ako dokážu klávesové skratky zefektívniť prácu.

37 skratiek, ktoré vám uľahčia prácu s Windows

Chcete vedieť ako si môžete výrazne uľahčiť prácu s Windows pomocou klávesnice? Stiahnite si ebook ZDARMA "37 návykových skratiek" a presvedčte sa v praxi ako dokážu klávesové skratky zefektívniť prácu.

Tieto stránky používajú cookies.
Prehliadaním týchto stránok s používaním cookies súhlasíte.